Jura Krakowsko-Częstochowska to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce, które przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także entuzjastów wspinaczki. Dzięki różnorodności formacji skalnych, Jura oferuje trasy dla wspinaczy na każdym poziomie zaawansowania. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wspinaczką lub poszukują mniej wymagających tras, przedstawiamy kilka polecanych łatwych rejonów wspinaczkowych:

  1. Skały Rzędkowickie – ta grupa jest chyba jedna z najbardziej popularnych na Jurze. Oferuje wiele dróg o różnym stopniu trudności, w tym kilka łatwych tras, idealnych dla początkujących. Najbardziej charakterystyczną skałą grupy jest „Okiennik Rzędkowicki” – skała ze skalnym „oknem”, rozgałęziającym się na kilka odnóg, co prawda “Okiennik” oferuje raczej trudniejsze drogi.
  2. Góra Zborów – położona w pobliżu Podlesic, jest doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą poczuć dreszcz emocji, ale niekoniecznie na ekstremalnie trudnych trasach.
  3. Brama Krakowska – położona w Dolinie Kobylańskiej, jest idealnym miejscem dla początkujących wspinaczy. Trasy są tutaj dobrze zabezpieczone i niezbyt strome.
  4. Skały Kroczyckie – pasmo wzniesień w środkowej części Wyżyny Częstochowskiej, znajdujące się po zachodniej stronie miejscowości Kroczyce, oferuje kilka łatwych tras, które są doskonałym wprowadzeniem do wspinaczki skałkowej.

Warto pamiętać, że nawet łatwe trasy wspinaczkowe wymagają odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Zawsze warto korzystać z usług przewodnika lub doświadczonego wspinacza, który pomoże nam bezpiecznie odkrywać uroki Jurajskiej wspinaczki.

Jura Krakowsko-Częstochowska to prawdziwy raj dla wspinaczy. Jej unikalne formacje skalne, malownicze krajobrazy i różnorodność tras sprawiają, że każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wspinaczką, wyżej wymienione miejsca to doskonały punkt startowy.

Najbardziej Polecane Konkretne Drogi Wspinaczkowe w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Dla tych, którzy poszukują konkretnych tras wspinaczkowych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, prezentujemy listę najbardziej polecanych dróg, które zdobyły uznanie wśród wspinaczy:

Drogi wspinaczkowe kategorii V / V+ (francuska 5 )

Dulferek, Pierwszy Filarek, V+, Dupa Słonia

Drogi wspinaczkowe kategorii VI / VI+ (francuska 6a / 6a+)

Skorek Wach VI+, Turnia Lechwora , Rzędkowice
Ryski Dawida VI+, Dawid II, Biblioteka, Podlesic
Kiedy kobieta płacze, VI+ (VI+/1), Birów
Nikodemówka VI+, Okiennik, Rzędkowice
Droga Jungera, VI+, Okiennik Wielki
Życie na gorąco, VI+, Jastrzębnik
Prostowanie Jarzębinki, VI+, Kołoczek
Komin Lechfora VI, Turnia Lechwora, Rzędkowice
Ściany mają uszy, VI, Mirów
Filar Dziewcy, VI, Kołoczek
Traviata, Pierwszy filarek, VI, Dupa Słonia

Drogi wspinaczkowe kategorii VI.1 / VI.1+ (francuska 6b / 6b+)

Rysa Turbo, Kapitan Garliczka, Dolina Garliczki VI.1
Lot nad Smoczym Gniazdem, Skała nad Potokiem, Dolina Prądnika VI.1
Kwiatuszek dla Blondynki, Pazurek VI.1
Półkomin Kurtyki, Leśna Baszta, Dolina Kluczwody VI.1
Płyta Sasa VI+/1, Płyta Sasa, Dupa Słonia, Dolina Będkowska
Filar Wallischa, Dolina Bolechowicka VI.1
Taśma życia, Turnia nad Obozem, Góra Birów VI.1
Prawy Pytajnik, Pytajnik, Dolina Będkowska VI.1
Lewa Sępia, Dolina Kobylańska, Sępia Baszta VI.1
Prawa Płytka, Łysa, Dolina Szklarki VI.1

O autorze

Urodzony na Białorusi, dziadkowie mają korzenia Polskie. Dorastał w małym przygranicznym miasteczku Kamieniec. Po studiach w Mińsku i próbach coś zorganizować (e.g. rajdy przygodowe, klub wspinaczkowy) i zatrzymaniu na protestach w 2010 roku po krótkim więzieniu na politycznej podstawie przeniósł się do Warszawy 2011 roku i po tym do Krakowa. Jako "sportowiec" zaczynał od technik linowych i ratownictwa, po tym biegi na orientacje głownie w Polsce, biegi górskie, wspinaczka sportowa i później tradowa.

Możesz również cieszyć się: