Wspinaczka wysokogórska i skitouring to wyjątkowe formy wspinaczki, wymagające lekkiego i wytrzymałego sprzętu. Poniżej przedstawiam porównanie 6 lekkich uprzęży wspinaczkowych o wadze poniżej 150 gramów, odpowiednich dla tego rodzaju aktywności:

  1. Petzl Altitude
  2. Black Diamond Couloir
  3. Camp Alp Race
  4. Edelrid Loopo Lite
  5. Blue Ice Choucas Light
  6. Blue Ice Choucas

Teraz przejdziemy do szczegółowego porównania tych uprzęży wspinaczkowych. W tabeli poniżej znajdziesz porównanie najważniejszych cech każdej z nich:

Nazwa uprzężyWaga (Rozmiar S)Rozpinane pętle udoweIlość pętli na sprzętCzy ma regulację nóg?
Petzl Altitude150gTak4Nie
Black Diamond Couloir135gTak4Nie
Camp Alp Race68gNie2Nie
Edelrid Loopo Lite105gTak4Nie
Blue Ice Choucas Light84gTak2Nie
Blue Ice Choucas142gTak4Nie

Warto zauważyć, że wybór uprzęży zależy od własnych potrzeb i preferencji. Niektórzy wspinacze mogą potrzebować więcej pętli na sprzęt, podczas gdy inni skupią się na redukcji wagi. Ważne jest, aby wybrać uprząż, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i zapewnia odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo.

* Rozpinane pętle udowe przydatne w przypadku kiedy chcesz mieć możliwość zakładania uprzęży w rakach lub z nartami na nogach.

O autorze

Urodzony na Białorusi, dziadkowie mają korzenia Polskie. Dorastał w małym przygranicznym miasteczku Kamieniec. Po studiach w Mińsku i próbach coś zorganizować (e.g. rajdy przygodowe, klub wspinaczkowy) i zatrzymaniu na protestach w 2010 roku po krótkim więzieniu na politycznej podstawie przeniósł się do Warszawy 2011 roku i po tym do Krakowa. Jako "sportowiec" zaczynał od technik linowych i ratownictwa, po tym biegi na orientacje głownie w Polsce, biegi górskie, wspinaczka sportowa i później tradowa.

Możesz również cieszyć się: